Nikkorex F (1960)

Nikkorex F został wprowadzony na rynek w 1960r. i w odróżnieniu od Nikona F (który był zaprojektowany dla profesjonalistów) ten model był ukierunkowany na rynek amatorski, dzięki czemu mógł być znacznie tańszy.

Nikkorex F był stosunkowo prostą lustrzanką dlatego szybko zyskał popularność wśród “zwykłych” miłośników fotografii. Aby ułatwić użytkownikowi montaż filmu w komorze producent zadbał o prosotę otwarcia tylnej ścianko. Zastosował nowatorskie (jak na tamte czasy) rozwiązanie – odchylaną ściankę na zawiasach. Był pierwszym aparatem (z bagnetem F), który posiadał migawkę o pionowym przebiegu (dotychczas migawka miała przebieg poziomy). Również po raz pierwszy zastosowano w lustrzance czas synchronizacji błysku równy 1/125 sekundy.
Nikkorex był nieco większy od Nikona F. Korpus był tej samej szerokość i głębokości, ale był o 9mm wyższy (licząc od dolnej płyty do górnej krawędzi obudowy). Oczywiście przekładało się to również na nieznacznie podwyższoną wagę.

Ostatnią wersją Nikkorexa był “Sears SL 11“, który był sprowadzany do USA (tylko tam była sprzedawana ta wersja) przez ówcześnie największą sieć amerykańskich hipermarketów “Sears & Roebuck“.
Dla modelu “SL 11” został stworzony obiektyw “SEARS AUTO RIKENON 55mm f/1.4“, jak również “35mm f/2.8” i “135mm f/2.8“. Obiektywy te pasowały też do aparatów “Nikkorex F” i bliźniaczego “Ricoh Singlex“!
Była również wersja z mocowaniem obiektywu za pomocą gwinty M42.

Nikkorex F był pierwszym aparatem z bagnetem F, który nie był produkowany przez firmę “Nippon Kogaku KK” (Nikon) tylko przez japońską firmę “Mamiya“.
Niedługo po tym pojawił się na rynku pod inną nazwą. Aparaty “Nikkorex F” produkowane przez “Mamiya” nosiły nazwę “Ricoh Singlex” (potem “Mamiya” wprowadziła inne modele Ricoha). Najrzadsza i najbardziej poszukiwana jest czarna wersja tego aparatu (wraz z czarnym obiektywem 55/1.4).

Obiektyw 35/2.8 napisem “Nikkorex F” posiada pół-automatyczną przysłonę. Działa to tak, że na górze obiektywu jest pokrętło (wajcha), któretrzeba ręcznie odciągnąć aby otworzyć przysłonę na otwór roboczy (dla łatwieszego, “jaśniejszego” kadrowania). Po wyzwalaniu migawki, przysłona zamyka się automatycznie do zadanej wcześniej liczby “f“. Potem należy ponownie naciągnąć przysłonę.

Nikkorex F był dość krótko produkowany jak na ówczesne czasy. Ostatni model został wyprodukowany w roku 1964.

Zdjęcia Nikkorexa F znalezione w sieci.
 

249 wyświetleń

Korpusy , , , ,

Komentowanie wyłączone.