Historia Nikona

HISTORIA FIRMY

Nikon należy do najstarszych i najbardziej doświadczonych producentów sprzętu fotograficznego na świecie. 25 lipca 1917 roku trzy małe firmy optyczne z Tokio połączyły się tworząc nowe przedsiębiorstwo o nazwie “Nippon Kogaku Kogyo“, co oznacza “Japoński producent szkła optycznego z Tokio“. W pierwszych latach działalności oferta firmy obejmowała lornetki, lunety, mikroskopy i inny drobny sprzęt optyczny. Nieco później pojawiły się również pierwsze obiektywy fotograficzne do aparatów na płyty szklane.

Ogromny udział w budowaniu wizerunku i prestiżu firmy miały obiektywy Nikkor. To właśnie w dziedzinie optyki Nikon wykazywał ogromną innowacyjność: co roku powstawała jakaś światowa nowość. Z pionierskich osiągnięć w tej dziedzinie warto wymienić pierwszy obiektyw świata typu “rybie oko“, pierwszy makroobiektyw do lustrzanki, pierwszy obiektyw z korekcją perspektywy, wreszcie pierwszy udany obiektyw zmiennoogniskowy zoom.

Ważniejsze wydarzenia

1946 – Rozpoczęcie prac nad prototypem pierwszego modelu Nikona.

lata 50-te – Aparaty, obiektywy i osprzęt Nikona trafia po raz pierwszy poza granice Japonii.

1957 – Prezentacja Nikona SP – pierwszego aparatu firmy przeznaczonego dla fotografa zawodowego. Model ten do dziś uważany jest za jeden z najlepszych aparatów fotograficznych wszechczasów.

1959 – Prezentacja pierwszego modelu lustrzanki jednoobiektywowej – Nikona F. Jego niezawodność doceniona została przez Amerykańską Agencję Przestrzeni Kosmicznej NASA; w latach 60-tych i 70-tych aparaty Nikon F stanowiły wyposażenie amerykańskich statków kosmicznych.

1963 – Rozpoczęcie produkcji aparatu do fotografii podwodnej o nazwie Nikonos. Do dnia dzisiejszego Nikon posiada praktycznie monopol na wysokiej jakości sprzęt do fotografowania w głębinach.

1965 – Wprowadzenie do sprzedaży aparatów przeznaczonych dla fotografa amatora – Nikkormat FS i Nikkormat FT. Zaliczający się do tej serii Nikkormat EL to pierwszy korpus Nikona z migawką sterowaną elektronicznie.

1971-80 – Produkcja Nikona F2, przez wielu uznanego za najlepszą lustrzankę wszechczasów.

początek lat 70-tych – Nikon posiada w swojej ofercie 75 różnych obiektywów stało- i zmiennoogniskowych, o ogniskowych od 6 mm do 2000 mm – największy zakres ogniskowych oferowanych spośród wszystkich producentów.

lata 80-te – Produkcja Nikona F3 – pierwszej lustrzanki świata wyposażonej w wyświetlacz LCD oraz Nikona F4, uważanego przez wielu za konstrukcję “nie do zdarcia”, o perfekcyjnie dopracowanej ergonomii i obsłudze.

1983 – Powstanie Nikona F3AF; była to pierwsza seryjnie produkowana lustrzanka świata wyposażona w automatyczne ustawianie ostrości.

1992 – Produkcja Nikona F90, pierwszej lustrzanki świata współpracującej z komputerem PC.

1999 – Nikon wchodzi w erę profesjonalnych lustrzanek cyfrowych prezentując model Nikon D1. Aparat ten w harmonijny sposób łączy solidność, uniwersalność i niezawodność tradycyjnej lustrzanki profesjonalnej z niespotykaną do tej pory jakością obrazu cyfrowego.

Od lat 90-tych – Nikon coraz większą uwagę przywiązuje do sprzętu przeznaczonego dla fotografa amatora. Z myślą o nim powstają proste w obsłudze i zarazem dobrze wyposażone modele aparatów. Nikon posiada również w swojej ofercie dla amatorów lustrzanki cyfrowe, które podobnie jak modele profesjonalne, wyróżniają się bardzo dobrą ergonomią, trwałością konstrukcji i bezproblemową obsługą.

Wreszcie z myślą o sympatykach nieskomplikowanej fotografii cyfrowej produkowana jest seria Coolpix, zawierająca wiele różnorodnych modeli: od kieszonkowych miniaturek na wycieczkę poprzez eleganckie modele pełne stylu, aż po zaawansowane konstrukcje, które dzięki najwyższej możliwej jakości doskonale nadają się do zastosowań profesjonalnych.

Nikon Corporation należy obecnie do największych i najbardziej liczących się producentów sprzętu optoelektronicznego na świecie. Wysoka jakość oferowanego sprzętu, jego trwałość i niezawodność pozwoliła Nikonowi zdobyć dla siebie przeważającą część rynku zawodowego oraz coraz liczniejsze grono amatorów na całym świecie.

Oddział Nikon Polska Sp. z o.o. rozpoczął działalność 3 listopada 2003 roku jako importer produktów fotograficznych Nikon.

129 wyświetleń

System Nikon , ,

Komentowanie wyłączone.