Pink Floyd w pigułce...

Autor: Lasotnik

Pink Floyd to legendarny zespół rockowy z Wielkiej Brytanii, którego pierwsza fala popularności nadeszła w roku 1966. Choć jeszcze w latach dziewięćdziesiątych zespół zachwycał świat swoją genialną muzyką, to okresem jego największych sukcesów artystycznych i komercyjnych były lata '70, kiedy ukazały się takie dzieła jak suita Echoes (1971), album The Dark Side Of The Moon (1973), Wish You Were Here (1975) czy dwupłytowy The Wall (1979)Grupa słynie z indywidualnego stylu i brzmienia, zamiłowania do eksperymentowania z dźwiękami, kosmicznej precyzji na każdym kroku i swoich spektakularnych widowisk koncertowych (wizualizacje na charakterystycznym okrągłym ekranie, przestrzenny dźwięk, wspaniałe pokazy świateł i laserów, gigantyczne balony o różnych kształtach oraz inne niesamowite efekty). Pink Floyd jest również pomysłodawcą i prekursorem wielu rozwiązań wykorzystywanych w przemyśle muzycznym, np. kwadrofonii.

Kolejne pokolenia cenią Pink Floyd za piękną, harmonijną muzykę, teksty utworów, a nawet okładki płyt. Było to dobrze widoczne podczas charytatywnego koncertu Live 8 w 2005 roku, kiedy tłum fanów w bardzo szerokim przedziale wiekowym przybył do londyńskiego Hyde Parku, by zobaczyć czterech starców stojących znowu razem na scenie.

Cały dorobek Pink Floyd świadczy o tym, że zespół wypada nazwać prawdziwym fenomenem, a nie tylko kolejną cegłą w murze muzyki rozrywkowej. Ciemna Strona jest moją formą pokłonu przed Floydami. Zapraszam do czytania jej zasobów, Szanowny Robaku!